Jakie ogrzewanie do domu warto wybrać w 2023 roku?
Klasy kotłów na paliwo stałe
Rządowa dotacja dla posiadaczy pieców na pellet
Jak przygotować się do sezonu grzewczego w czasach kryzysu
Wysokie ceny węgla
Termostaty pokojowe – kontroluj temperaturę w swoim domu i zmniejsz rachunki za ogrzewanie
Nowy piec na ekogroszek – na co zwrócić uwagę przy zakupie
Bezpieczny sezon grzewczy – jak uchronić się przed zatruciem tlenkiem węgla
Mniejsze rachunki za ogrzewanie? To proste!
Przygotowanie kotłowni do sezonu grzewczego
Zbiorniki buforowe bardzo często nazywane są po prostu zbiornikami akumulacyjnymi. To właśnie ich zadaniem jest magazynowanie wody w naszym gospodarstwie domowym, która następnie wykorzystywana jest do zasilenia instalacji grzewczej. Jednak co jeszcze powinniśmy wiedzieć o klasycznych zbiornikach buforowych?
Zgodnie z tym, co już zostało wspomniane, zbiornik buforowy odgrywa niezwykle ważną rolę w domach z tradycyjnym, grzejnikowym systemem grzewczym lub w domach ocieplanych tradycyjnymi kotłami na paliwo stałe. Zbiornik buforowy może również sprawdzić się w momencie, kiedy posiadamy w domu dwa, różne obiegi wody. Jego zadaniem jest nic innego jak magazynowanie ciepłej, nagrzanej wcześniej wody, na potrzeby naszej instalacji grzewczej. Zadada działania takiego zbiornika jest wyjątkowo prosta. Przede wszystkim pompa ciepła odpowiada za odpowiednie podgrzanie wody, która następnie doprowadzana jest do zbiornika akumulacyjnego. To właśnie z niego instalacja może pobierać wodę, a nam zapewnić wysoki komfort cieplny.
Wiele osób może się zastanawiać, czy w momencie kiedy posiadają oni kocioł 5 klasy, to konieczne jest dokupienie do niego zbiornika buforowego? Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie jest to co prawda obowiązkowe, jednak może przynieść nam wiele korzyści. Przede wszystkim, wiadomo jest, że kocioł 5 klasy jest urządzeniem wysoko wydajnym, a także skutecznie minimalizuje wszelakie straty energii. Jednocześnie trzeba również zauważyć, że nawet w takich instalacjach grzewczych - w momencie kiedy nie zdecydujemy się na dobranie zbiornika akumulacyjnego - straty energii i paliwa staną się znacznie większe. Wynika to z faktu, że kocioł 5 klasy będzie przez cały czas wykorzystywał swoją nominalną moc, a w przypadku małego mieszkania, piec po osiągnięciu maksymalnej temperatury po prostu przerwie swoją pracę. Będzie się on więc uruchamiał wielokrotnie, zużywając tym samym coraz większe pokłady energii. Jak więc łatwo można się domyślić, posiadanie zbiornika buforowego - nawet przy kotłach piątej klasy - może przynieść nam wymierne korzyści.
Posiadanie zbiornika buforowego dla większości osób wciąż pozostaje ogromnym dylematem. Jednocześnie - zgodnie z tym co już zostało wspomniane - jego zamontowanie może nam faktycznie przynieść szereg korzyści. Przede wszystkim zbiorniki buforowe przyczynią się do znacznego usprawnienia i zoptymalizowania instalacji grzewczej. Nawet w przypadku kotłów piątej klasy, zbiorniki buforowe mogą zagwarantować nam większą efektywność, a także i czystość spalania. Z kolei w przypadku kiedy naszym źródłem ogrzewania jest pompa ciepła, zbiornik buforowy ograniczy jej częstotliwość załączania się i poprawi sam przepływ wody w całej instalacji. Jeśli więc posiadamy dom i wymienione wcześniej instalacje grzewcze, wówczas faktycznie warto przemyśleć możliwość zainstalowania dodatkowego zbiornika buforowego. Korzyści zauważymy wyjątkowo szybko.
Obsługa techniczna: PPCEfekt