KOSZYK JEST
PUSTY

Pellet czy ekogroszek – co wybrać?

gru14
pellet czy ekogroszek

Czym jest pellet, a czym ekogroszek?

Pellet jest odpadem zaliczanym do biomasy. Produkowany jest poprzez prasowanie pod bardzo wysokim ciśnieniem (bez użycia chemicznych klejów) odpadów, m.in. z drewna z upraw energetycznych, drewna odpadowego, nasion, kory, łupin orzechów czy słomy. Najbardziej efektywnym paliwem jest pellet drzewny. Wartość opałowa tego rodzaju pelletów wynosi ok. 18MJ/kg. Jego przewagą nad drewnem jest niska zawartość wilgoci, przez co okazuje się wydajniejszy. Pellet ma postać niewielkich walców o średnicy od 6 do 25mm i długości do kilku centymetrów. Pakowany jest w szczelne worki po 15kg.

Ekogroszkiem nazywamy węgiel sprzedawany w niewielkich kawałkach o granulacji od 8 do 25mm. W tej postaci sprzedawany jest zwykle węgiel kamienny o wysokiej kaloryczności. Ekogroszek z węgla brunatnego, tzw. miękki jest niższej jakości. Kaloryczność ekogroszku to 22 do 27MJ/kg. Paliwo tego rodzaju najczęściej kupuje się luzem, gdyż jest tańsze niż pakowane w worki. Ekogroszek to węgiel wyselekcjonowany. Jest mniej szkodliwy dla środowiska, gdyż pozbawiony jest frakcji miału i flotu. Podczas jego spalania wydzielane są do atmosfery szkodliwe gazy, jednak w mniejszym stopniu niż w przypadku tradycyjnego węgla kamiennego.
Porównanie właściwości

- wilgotność

Porównując wydajność obu paliw warto zwrócić uwagę na ich wilgotność. W 25 kg worku ekogroszku o wilgotności 20% (często bywa ona wyższa), aż 5 kg to woda, uwalniająca się podczas palenia, a to ma negatywny wpływ na metalowe elementy systemu grzewczego. W przypadku pelletu wilgotność wynosi tylko 6-8%.

- emisja CO2

Dokonując wyboru opału stosowanego do ogrzania domu należy wziąć pod uwagę kryterium wpływu na środowisko naturalne. Ekogroszek to węgiel, który jest paliwem kopalnym. Jego spalaniu towarzyszy uwalnianie do atmosfery dwutlenku węgla, który przez miliony lat leżał w ziemi. Z kolei pellet to (przeważnie) drewno, które jest surowcem odnawialnym. Jego spalanie również wiąże się z emisją CO2, ale występujący w nim węgiel pobrany został wcześniej z atmosfery przez drzewa, a za chwilę znów zostanie przez nie przyjęty. Bilans ilości dwutlenku węgla w atmosferze jest więc praktycznie zerowy. Badania wykazują, że produktem ubocznym spalania pelletu jest taka ilość dwutlenku węgla, jaką pochłania drzewo w okresie swojego wzrostu

- popiół

Istotnym aspektem w porównaniu pelletu i ekogroszku jest popiół. W przypadku pelletu wytwarza się go bardzo mało (z jednej tony spalonego surowca powstaje kilka kilogramów popiołu). Ponadto powstały popiół możemy wykorzystać jako naturalny nawóz dla roślin. Ma on działanie grzybobójcze i zapobiega pleśnieniu roślin. Zawiera potas, magnez, wapń i mikroelementy. W wyniku spalania ekogroszku powstaje znacznie więcej popiołu, którego nie można ponownie wykorzystać.

- czystość

W kwestii wygody stosowania obu rodzajów opału istotnym zagadnieniem może okazać się czystość. Stosując jako paliwo ekogroszek, zauważalny będzie na pewno pył węglowy osadzający się na ścianach i podłogach kotłowni w trakcie wrzucania ekogroszku do podajnika. Ponadto powstawanie dużej ilości popiołu powoduje konieczność częstszego czyszczenia pieca. Osoby stosujące pellet muszą tylko uzupełnić zapas w zasobniku i wybrać niewielką ilość popiołu. Czyszczenie pieca niezbędne jest raz na kilka tygodni. W trakcie wsypywania pelletu z worków, wzbija się niewielka ilość drzewnego kurzu. Nie zanieczyszcza on jednak powietrza tak jak węgiel, a przy tym ma całkiem przyjemny zapach.

- kaloryczność

Pod względem kaloryczności wygrywa ekogroszek. Jego kaloryczność jest wyższa, a cena nieco niższa. Niekiedy można się jednak natknąć na słabej jakości węgiel, który był przez długi czas składowany na otwartej powierzchni, co zwiększyło jego wilgotność i spowodowało spadek jakości, czyli kaloryczności. Warunki, w jakich musi być przechowywany pellet (szczelne worki, na których od razu widać ewentualne zawilgocenie) gwarantują, że deklarowana przez producenta kaloryczność jest prawdziwa.
Porównanie kosztów
Na koniec porównamy jedną z najistotniejszych kwestii – koszty stosowania obu rodzajów paliwa. Koszt zakupu ekogroszku, mimo ostatniej podwyżki cen węgla, nadal jest nieco niższy, ale bardzo zbliżony do kosztu pelletu. Ekogroszek kosztuje średnio 650-750zł za tonę. Taką samą ilość pelletu można kupić za 700-800zł. Uwzględniając jednak kaloryczność obu paliw, ekogroszek okazuje się bardziej opłacalny finansowo. Tańsze bywają także piece na ekogroszek. Ich ceny zaczynają się już od 6000zł, podczas gdy kotły na pellet mają ceny rozpoczynające się od 8000zł. Użytkownicy pelletu mogą szukać oszczędności w mniejszym poborze energii elektrycznej (podajnik wymaga zasilania prądem) oraz rzadszych przeglądach kominiarskich, gdyż pellet nie zanieczyszcza komina w takim stopniu jak węgiel.

Podsumowanie

Podsumowując, koszty, wady i zalety obu rozwiązań są tak nieznacznie różne, że każdy powinien podjąć tę decyzję w oparciu o kryteria, które są dla niego najistotniejsze. Jeżeli najważniejsza jest wygoda i wpływ na środowisko, wówczas warto zainwestować w ogrzewanie pelletem. Jeżeli jednak dużą rolę odgrywają koszty, wówczas bardziej opłacalny okazuje się ekogroszek.

gru  14

Obsługa techniczna: PPCEfekt

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl