Jakie ogrzewanie do domu warto wybrać w 2023 roku?
Klasy kotłów na paliwo stałe
Rządowa dotacja dla posiadaczy pieców na pellet
Jak przygotować się do sezonu grzewczego w czasach kryzysu
Wysokie ceny węgla
Termostaty pokojowe – kontroluj temperaturę w swoim domu i zmniejsz rachunki za ogrzewanie
Nowy piec na ekogroszek – na co zwrócić uwagę przy zakupie
Bezpieczny sezon grzewczy – jak uchronić się przed zatruciem tlenkiem węgla
Mniejsze rachunki za ogrzewanie? To proste!
Przygotowanie kotłowni do sezonu grzewczego
Świadomość społeczeństwa na temat ekologii i ochrony środowiska cały czas rośnie. Wszyscy chcemy dbać o naszą planetę i oddychać czystym powietrzem. Dlatego dokonujemy coraz bardziej przemyślanych wyborów, również w kwestii ogrzewania. Wybór źródła ciepła, a także urządzenia grzewczego jest kluczowy, jeśli chodzi i problemy ze smogiem i emisję szkodliwych pyłów do atmosfery. Najwięcej zanieczyszczeń pochodzi bowiem z domowych kotłowni i kominów. Z tego powodu cały czas zaostrzane są przepisy antysmogowe, które jedne urządzenia dopuszczają do użytku, inne wykluczają. Warto znać aktualne rozporządzenia, zwłaszcza jeśli ktoś stoi przed zakupem urządzenia grzewczego.
Z artykułu dowiesz się:
- jakie kotły na paliwo stałe są obecnie dopuszczone do sprzedaży,
- jakich pieców na pellet czy ekogroszek nie można już kupować/sprzedawać,
- dlaczego warto kupować kotły najwyższej klasy.
Zapraszamy do lektury.
Kilkanaście/kilkadziesiąt lat temu palenie byle czym w byle czym było normą. Ludzie wrzucali do pieców praktycznie wszystko, co mieli pod ręką. Do połowy lat 90-tych XX wieku nie było też żadnych norm określających poziom emisyjności kotłów. Na szczęście to się zmieniło. Skończyła się społeczna akceptacja dla bezsensownego zanieczyszczania powietrza. Sąsiedzi pilnują nawzajem i sprawdzają co wydobywa się z komina sąsiada, a przepisy i regulacje krajowe i europejskie narzucają coraz bardziej rygorystyczne normy.
Od 1 października 2017 roku obowiązuje rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju w sprawie wymagań energetyczno-emisyjnych dla kotłów. Ma to bezpośredni związek z normą PN-EN 303-5:2012. Zgodnie z rozporządzeniem możliwy i legalny jest montaż oraz sprzedaż tylko tych urządzeń grzewczych, które spełniają powyższą normę.
Od 1 października 2017 roku jedynymi dopuszczonymi do sprzedaży w Polsce urządzeniami są kotły na paliwo stałe klasy 5. To nowoczesne kotły, charakteryzujące się wysoką sprawnością i niską emisyjnością. Zużywają znacznie mniej paliwa, co prowadzi do obniżenia kosztów ogrzewania. Kotły klasy 5 osiągają sprawność na poziomie 90%. Oznacza to, że zaledwie 10% energii ze spalonego opału generuje straty.
Kotły klasy 3 i 4 zostały wycofane ze sprzedaży na mocy wspomnianego wyżej rozporządzenia. To rozsądne posunięcie, które pozwoli nam zmniejszyć tzw. małą emisję i powoli redukować globalny problem smogu. Kotły na paliwo stałe klasy 3 to urządzenia o najniższej sprawności. Kotły klasy 4 – to urządzenia grzewcze średniej klasy, które również emitowały sporo zanieczyszczeń. Mimo, że przepisy jasno zabraniają sprzedaży takich urządzeń w naszym kraju, wciąż pojawiają się nielegalne oferty. Unikajmy je szerokim łukiem, a nieuczciwych sprzedawców zgłaszajmy. Takie piece wciąż mogą być jednak produkowane i eksportowane do krajów o mniej rygorystycznych przepisach. Jedynym słusznym wyborem są nowoczesne kotły klasy 5, spełniające normy europejskiej dyrektywy Ecodesign.
Poza tym, że ich wybór narzucają zapisy rozporządzenia, posiadanie w kotłowni takich nowoczesnych urządzeń ma wiele zalet, ze strony użytkownika. Piece klasy 5 są w większości zautomatyzowane. Nie wymagają skomplikowanych ustawień, dzięki czemu ich praca jest praktycznie bezobsługowa. Wystarczy jedynie minimalne zaangażowanie.
Piece klasy 5 zostały tak skonstruowane, że można w nich spalać wyłącznie opał dobrej jakości. Musi mieć właściwe parametry i rozmiar. Dzięki temu nie spalisz w nich byle czego – musisz wybrać dobry pellet czy ekogroszek, o odpowiedniej granulacji.
Żywotność pieców klasy 5 jest znacznie wyższa niż tych klasy 3 i 4. Wynika to z tego, że są wykonane z dobrej jakości materiałów i podzespołów. Inwestycja w taki piec to wydatek na lata, który jednak szybko się zwróci w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.
Jeśli w swojej kotłowni wciąż posiadasz stary piec klasy 3 lub 4, lub co gorsza – bezklasowego kopciucha – to najwyższa pora by to zmienić. Kupując piec na pellet możesz skorzystać z dotacji w ramach programu Czyste Powietrze. Kotły na ekogroszek nie są dofinansowane, ale ich popularność jest również duża.
Jeśli szukasz wysokiej jakości kotłów na paliwo stałe – zapraszamy do kontaktu, drogą mailową lub telefoniczną. Odpowiemy na wszelkie pytanie i pomożemy w doborze właściwego urządzenia grzewczego oraz jego mocy. Nasz doświadczony zespół sprzedawców jest do Twojej dyspozycji.
Obsługa techniczna: PPCEfekt