KOSZYK JEST
PUSTY

Termostaty pokojowe – kontroluj temperaturę w swoim domu i zmniejsz rachunki za ogrzewanie

maj12
Termostaty pokojowe

Nowoczesny system grzewczy powinien być przede wszystkim wydajny, ekonomiczny i możliwie jak najbardziej bezobsługowy. Koniec sezonu grzewczego to dobry moment na refleksję i odpowiedź na pytania czy posiadany rodzaj ogrzewania spełnia powyższe warunki. Jeśli nie – co można poprawić, by w kolejnym sezonie grzało się lepiej, wydajniej i taniej. Do skutecznych rozwiązań zaliczyć można termomodernizację budynku, instalację systemu rekuperacji czy właściwe rozmieszczenie grzejników. Jednak najprostszym i najtańszym sposobem na poprawę wydajności systemu grzewczego i optymalizację kosztów jest kontrola panującej w pomieszczeniach temperatury. Standardowe kotły mają co prawda wbudowane termostaty, które reagują na zmiany temperatury wody w kotle. Jeśli jednak w pomieszczeniach zrobi się zbyt ciepło, konieczna będzie ręczna zmiana ustawień pieca. Zdecydowanie wygodniejszą opcją jest sterowanie ogrzewaniem bez konieczności wizyt w kotłowni. Dzięki automatyce możliwe jest trzymanie stałych warunków cieplnych w domu, bez względu na zmiany temperatur na zewnątrz. Umożliwiają to termostaty pokojowe.

Czym są te urządzenia, na czym polega ich działanie i dlaczego warto mieć je w swoim domu – warto sprawdzić by lepiej przygotować się do kolejnego sezonu grzewczego.

Czym są termostaty pokojowe

Termostat to urządzenie, którego głównym zadaniem jest utrzymanie stałej temperatury w domu. Jego nazwa pochodzi od słów termo - temperatura i stat – stały. Działanie termostatu polega na porównywaniu aktualnej temperatury z temperaturą ustawioną przez użytkownika i dopasowaniu jej do żądnego poziomu poprzez odpowiednie działanie. Najczęściej wykorzystywanym mechanizmem jest włączanie i wyłączanie odpowiednich elementów układu grzewczego. Kiedy temperatura w pomieszczeniu osiągnie żądaną wartość, regulator wysyła sygnał do urządzenia grzewczego nakazujący jego wyłączenie. I odwrotnie, jeśli temperatura spada poniżej żądanej wartości,  sterownik sygnalizuje urządzeniu grzewczemu rozpoczęcie pracy.

Termostaty pokojowe – rodzaje

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów termostatów. Mogą się różnić sposobem działania, instalacji i sterowania. Najpopularniejsze są termostaty elektroniczne i mechaniczne.

Działanie termostatów mechanicznych opiera się na działaniu specjalnego mieszka, który w zależności od panującej temperatury kurczy się lub rozszerza, dając tym samym sygnał do układu grzewczego o zmianie temperatury. Termostaty mechaniczne są łatwe w obsłudze i tanie. Ich wadami jest to, że nie da się ich zaprogramować, a grzejniki muszą być włączane pojedynczo.

Termostaty elektroniczne – tu temperaturę mierzy specjalny układ elektroniczny i w zależności od jej poziomu następuje otwarcie lub zamknięcie odpowiedniego zaworu w systemie grzewczym. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że można je zaprogramować. Są proste w obsłudze i bardzo trwałe. Są natomiast droższe niż termostaty mechaniczne.

Dlaczego warto zainwestować w termostat pokojowy

Jeśli do tej pory nie korzystałeś z termostatów pokojowych, sprawdź ile zalet ma zastosowanie tych niewielkich urządzeń.

Pełna kontrola nad temperaturą w pomieszczeniach – termostaty pokojowe pozwalają utrzymać pożądaną temperaturę w pomieszczeniach, bez wysiłku. Gdy podczas gotowania w kuchni nagle robi się gorąco – nie trzeba otwierać okna i wpuszczać zimnego powietrza. Wystarczy zmniejszyć temperaturę jednym ruchem przy pomocy termostatu.

Niższe koszty ogrzewania – Obniżenie temperatury zaledwie o 1°C powoduje zmniejszenie kosztów ogrzewania o nawet 7%.  Termostaty pokojowe pozwolą utrzymać w pomieszczeniu optymalną temperaturę i oszczędzić nawet do 20% energii. Ten aspekt jest szczególnie istotny właśnie teraz, gdy ceny energii oraz opału drastycznie poszły w górę.

Poprawa zdrowia domowników – przegrzewanie się ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i odporność. Utrzymywanie w domu stałej temperatury wpływa również na nasz komfort. Jest to szczególnie istotne w nocy, kiedy temperatura powinna być niższa o około 3-4 stopnie niż w dzień. Większość termostatów posiada funkcję dzień-noc, pozwalającą dostosować temperaturę do pory dnia i nocy.

Wygoda – dobrze zaprogramowany termostat pokojowy to ogromna wygoda. Ustawienia widoczne są na monitorze urządzenia, dzięki czemu nie ma konieczności schodzenia do kotłowni i zmiany ustawień na piecu. Najnowsze termostaty mogą być także sterowane zdalnie, z poziomu urządzenia mobilnego, co daje jeszcze większą swobodę i możliwość sterowania temperaturą na odległość.

Podsumowując,

termostaty pokojowe to nowoczesne urządzania, które pozwolą zoptymalizować koszty ogrzewania i zwiększyć komfort cieplny domowników. Zadbają o utrzymanie optymalnej dla zdrowia temperatury, bez wychładzania pomieszczeń. Ich nowoczesny wygląd sprawi, że świetnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach.

maj  12

Obsługa techniczna: PPCEfekt

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl