KOSZYK JEST
PUSTY

Nowy piec na ekogroszek – na co zwrócić uwagę przy zakupie

lut09

Dobór odpowiedniego kotła to jeden z kluczowych aspektów decydujących o jakości procesu grzewczego. By efekt był zadowalający piec musi działać bez zarzutu. Dlatego tak ważne jest by dokonywać regularnych przeglądów serwisowych. Jeśli okaże się, że żywotność urządzenia się kończy, konieczna będzie jego wymiana. Więcej o tym kiedy warto wymienić piec na nowy pisaliśmy w jednym z wcześniejszych wpisów https://kotlyleszka.pl/aktualnosci/n/11/piec-na-ekogroszek-kiedy-wymienic-go-na-nowy.

Dziś kilka słów o tym na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego pieca. Jeśli masz w planach modernizację dotychczasowego systemu grzewczego lub po prostu szukasz kotła do nowego domu – zachęcamy do lektury.  

Co wziąć pod uwagę kupując nowy piec na ekogroszek

Oferta urządzeń grzewczych jest bardzo szeroka. Inwestorzy mogą wybierać spośród różnorodnych modeli i typów pieców. Czasem jednak, zbyt duży wybór staje się problemem, ponieważ nie wiadomo jakie urządzenie wybrać i na co zwracać uwagę. Oto kilka kluczowych kwestii.

Klasa – jedyny rozsądny wybór to kotły klasy 5

Jeszcze jakiś czas temu na rynku dostępne były piece na ekogroszek klasy 3 i 4. Ich wydajność pozostawiała jednak wiele do życzenia. W ramach globalnej walki ze smogiem, stare urządzenia grzewcze zostały wycofane ze sprzedaży. Od 1 lipca 2018 roku legalnie można zakupić wyłącznie kotły c.o. klasy 5. To nowoczesne urządzenia grzewcze, o wysokiej wydajności i niskiej emisyjności. Emitują nawet 90% mniej pyłów i zanieczyszczeń, niż stare piece na ekogroszek. Osiągają wysoki poziom sprawności, pozwalając ogrzewać dom wydajnie i ekologicznie. Informację o klasie kotła c.o. znajdziesz na tabliczce znamionowej, a także w instrukcji obsługi urządzenia.

Moc grzewcza

Właściwie dobrana moc kotła c.o. jest kluczowa dla procesu grzewczego. Jeśli będzie zbyt mała – piec nie wygeneruje odpowiedniej ilości ciepła i w pomieszczeniach będzie za chłodno. W obawie przed tym wiele osób kupuje kocioł z tzw. zapasem mocy. To również nie jest dobrym rozwiązaniem. Zbyt mocny piec będzie spalał więcej paliwa i generował straty energii, zwiększając koszty ogrzewania. Moc pieca na ekogroszek powinna być dopasowana do:

- ogrzewanej powierzchni,
- wysokości pomieszczeń,
- stopnia izolacyjności budynku,
- zapotrzebowania na ciepło, zgodnie ze świadectwem energetycznym,
- zapotrzebowania na ciepłą wodę, jeśli piec ma być wykorzystywany również do jej podgrzania,
- zalecenia producenta kotła c.o.

Marka producenta

Decydując się na zakup kotła na ekogroszek, warto wybrać sprawdzonego i zaufanego producenta. Kluczowe będzie wieloletnie doświadczenie w produkcji urządzeń grzewczych oraz opinie klientów użytkujących piece. Warto sprawdzić jaki zakres oferty ma dany producent, czy oferuje piece na ekogroszek o różnej mocy i czy potrafi pomóc w doborze właściwego kotła. Warto również zweryfikować zasady na jakich firma realizuje serwis urządzeń i jak szybko reaguje w przypadku nagłych sytuacji, gdy np. z kotłem się coś dzieje. Korzystniejsze warunki serwisowania mają częściej te mniejsze, mniej rozreklamowane marki. W przypadku dużych producentów, którzy mają ogromne ilości klientów problem z szybkim serwisem jest dość powszechny.

Jak sfinansować zakup nowego pieca na ekogroszek

Koszt zakupu nowego pieca c.o. waha się w granicach do kilku do kilkunastu tysięcy złotych. To spore obciążenie dla domowego budżetu. Na szczęście można skorzystać z finansowego wsparcia, w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. W zależności od zakresu modernizacji, można uzyskać wsparcie w kwocie od 7 do nawet 50 tys. zł. Ze szczegółami programu można zapoznać się na stronie www.gov.pl.

Dotacje na wymianę pieca grzewczego można również uzyskać na szczeblu samorządowym. Tu wartość oraz zakres pomocy jest różny, na różnych obszarach. By poznać szczegóły najlepiej skontaktować się z urzędem gminy.

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze pieca – zapraszamy do kontaktu. Piece na ekogroszek to nasza specjalność, odpowiemy na wszelkie pytania i wątpliwości.

 

lut  09

Obsługa techniczna: PPCEfekt

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl