KOSZYK JEST
PUSTY

Mniejsze rachunki za ogrzewanie? To proste!

gru13
piece na pellet - mniejsze rachunki za ogrzewanie

Sezon grzewczy trwa u nas prawie pół roku. Od października do marca, czasem kwietnia trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Wydatki na ogrzewanie to te, które najmocniej odczuwa domowy budżet. Dlatego wiele osób z niepokojem patrzy w przyszłość, zastanawiając się czy tegoroczny sezon grzewczy uderzy nas jeszcze mocniej po kieszeni. W końcu słowo kryzys jest odmieniane przez wszystkie przypadki, a wzrost cen widoczny jest na każdym kroku.

Chcąc zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nie trzeba uciekać się do drastycznych metod, których efektem jest chodzenie po domu w grubym swetrze czy dwóch parach skarpetek. Można oszczędzać na ogrzewaniu, ale trzeba wiedzieć jak robić to z głową.

W artykule znajdziesz sprawdzone i proste porady, które pozwolą Ci obniżyć rachunki za ogrzewanie już w tym sezonie grzewczym.

Tani opał – pozorne oszczędności

Choć kupienie taniego opału może wydać się najprostszym sposobem na obniżenie kosztów ogrzewania – nie warto iść tą drogą. Tanie paliwo to najczęściej opał słabej jakości, o niskiej kaloryczności, zbyt wysokiej zawartości siarki, popiołu czy zbyt dużej wilgotności. Taki opał słabo się pali i nie zapewni właściwych efektów grzewczych. Pellet o niższej kaloryczności jest tańszy, ale wygeneruje mniej ciepła, w efekcie do uzyskania pożądanej temperatury trzeba będzie zużyć go znacznie więcej. Przy kolejnej wizycie w kotłowni może się okazać, że opału braknie. A dokupowanie go w trakcie sezonu nie ma nic wspólnego z oszczędzaniem.

Czas zakupu ma znaczenie

Mimo, że wiosną i latem nikt nie myśli o ogrzewaniu, to właśnie wtedy jest najlepszy czas na uzupełnienie kotłowni i przygotowanie jej do nowego sezonu. Poza sezonem opał jest znacznie tańszy. Na tonie pelletu można oszczędzić od kilku do kilkunastu złotych. Przy zakupie opału na cały sezon, całkiem sporo gotówki zostaje w domowym budżecie. W szczycie sezonu popyt na opał jest ogromny. Sprzedawcy podnoszą ceny, bo wiedzą, że klienci i tak się znajdą. W końcu nich nie chce marznąć. Pośpiech i chęć zapewnienia bliskim upragnionego ciepła sprawia, że często opał kupujemy szybko, bez sprawdzenie jego jakości. Skutki niewłaściwych decyzji odczuwamy potem przez kilka miesięcy. Kupując pellet latem dajesz sobie więcej czasu na sprawdzenie ofert różnych sprzedawców i wybór najlepszej, zarówno pod względem ceny jak i jakości opału.

W Internecie kupisz taniej

Szukając opału nie warto ograniczać się wyłącznie do oferty lokalnych składów i sklepów. Warto korzystać z możliwości jakie dają nam zakupy przez Internet. W sieci funkcjonuje coraz więcej sklepów internetowych, oferujących ekogroszek lub pellet i naprawdę warto sprawdzić ich ofertę. Nie tylko dlatego, że zakupy online są znacznie wygodniejsze i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu. Również dlatego, że w sieci można kupić opał znacznie taniej. Kupując pellet online masz szansę znaleźć opał o najlepszym stosunku ceny do jakości. Możesz swobodnie przeglądać oferty wielu sprzedawców, porównując parametry opału i ceny, a to wszystko bez wychodzenia z domu.

Wybieraj opał workowany

Istnieje duża zależność między sposobem przechowywania opału, a jego jakością. Jeszcze kilka lat temu jedyną dostępną opcją był ekogroszek lub pellet sprzedawany luzem. Takie rozwiązanie, choć tańsze jest mniej wygodne w użytkowaniu, zwłaszcza w przypadku ekogroszku, który przy użytkowaniu może generować sporo zabrudzeń. Opakowanie nie tylko ułatwia transport i przechowywanie opału, ale również wpływa na zachowanie wszelkich parametrów opału. Dzięki nim pellet nie wilgotnieje, nie traci swojej kaloryczności, co przekłada się na jego większą wydajność. Opał workowany jest droższy od tego sprzedawanego luzem. Jednak różnica jest niewielka, a w ogólnym rozrachunku bilans wychodzi na plus.

Sprawny kocioł to wydajne i tańsze ogrzewanie

Jednym z niezbędnych elementów efektywnego procesu grzewczego jest sprawny kocioł. Kluczowy jest wybór odpowiedniej mocy, która powinna być dopasowana do wielkości ogrzewanej powierzchni. Z drugiej strony zbyt duża moc pieca na pellet będzie generować za dużo ciepła w stosunku do zapotrzebowania, co będzie wiązać się z dużym zużyciem opału. Warto pamiętać o regularnych przeglądach, konserwacji i czyszczeniu urządzeń grzewczych. Tylko sprawny kocioł będzie spalał opał efektywnie i ekonomicznie.

Obniż temperaturę pomieszczeń

Choć nikt nie lubi marznąć, to zbyt wysoka temperatura nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto sprawdzić jaka temperatura panuje w poszczególnych pomieszczeniach w domu i dostosować ją do zaleceń. W pomieszczeniach użytkowanych w ciągu dnia, temperatura powinna oscylować między 19, a 21 stopni Celsjusza. Optymalna temperatura do spania to 17-19 stopni, dlatego w sypialniach warto ją odpowiednio obniżyć. Warto również rozważyć wyłączenie ogrzewania w pomieszczeniach rzadko używanych jak spiżarnia, kotłownia czy schowek, a także kuchnia, w której ze względu na gotowanie, i tak zawsze jest ciepło. Obniżenie temperatury nawet o 1 stopień Celsjusza, pozwala zmniejszyć zużycie ciepła nawet o 6%.

Jeśli nie chcesz by rachunki za ogrzewanie zrujnowały Twój budżet dokonuj świadomych wyborów. Kupuj najlepszej jakości pellet, sprawdzaj jego parametry, szczególną uwagę zwracając na kaloryczność. Zadbaj o właściwie przechowywanie, wybierając pellet workowany. Pilnuj regularnych przeglądów kotła i nie przegrzewaj pomieszczeń.

Jeśli szukasz dobrej jakości opału i sprawnych urządzeń grzewczych – zajrzy do naszego sklepu internetowego, na stronie kotlyleszka.pl. Oferujemy kotły na pellet i ekogroszek klasy 5, o niskiej emisyjności i wysokiej wydajności. Na naszej stronie znajdziesz również najwyższej klasy pellet, o świetych parametrach, którym wydajnie i ekonomicznie ogrzejesz swój dom.

gru  13

Obsługa techniczna: PPCEfekt

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl