KOSZYK JEST
PUSTY

Przygotowanie kotłowni do sezonu grzewczego

lis10
Przygotowanie kotłowni do sezonu grzewczego

Jesień jest w tym roku dla nas wyjątkowo łaskawa. Utrzymujące się dłuższy czas wysokie temperatury i słoneczna pogoda sprawiają, że odkręcanie grzejników póki co nie jest konieczne. Jednak aura już nie raz udowodniła, że potrafi nas zaskoczyć. Dlatego jeśli nie zaglądałeś do swojej kotłowni od wiosny, to już ostatni moment by przygotować ją na nadchodzący sezon grzewczy. Podpowiemy jak to zrobić by zimą cieszyć się upragnionym ciepłem bez przykrych niespodzianek.

Krok 1 – sprawdź stan instalacji grzewczej i kotła

Właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do regularnych przeglądów instalacji i urządzeń grzewczych. Mówi o tym art. 62 ustawy Prawo budowlane. Za brak aktualnego serwisu grozi kara grzywny, a w przypadku nieszczęśliwego wypadku może być powodem odmowy wypłaty odszkodowania. Poza tym, sprawne urządzenie grzewcze to poczucie bezpieczeństwa Twoich bliskich. Nie wspominając o tym, że tylko sprawny kocioł może zapewnić ekonomiczne i wydajne ogrzewanie.

Najlepszy moment by zrobić coroczny przegląd instalacji i pieca to sezon letni. Urządzenie jest wyłączone z użytku i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości masz zapas czasu by naprawić usterkę. Poza tym tuż przed sezonem kolejki do serwisów rosną, będzie też trudniej znaleźć wolny termin. Dlatego jeśli do tej pory nie wykonałeś przeglądu pieca i instalacji zrób to jak najszybciej. Najlepiej by wykonał je autoryzowany serwis producenta. Jeśli pojawią się jakieś zalecenia dotyczące napraw bądź wymiany kotła (co również się zdarza), bezzwłocznie się do nich zastosuj.

Jeśli konieczny będzie zakup nowego urządzenia grzewczego, wybierz nowoczesny piec, o niskiej emisyjności i wysokiej wydajności. Takie urządzenia zapewnią czyste i ekonomiczne spalanie, a do tego ich zakup możesz sfinansować z dotacji w ramach programu Czyste Powietrze. Nowoczesne kotły na pellet i ekogroszek klasy 5, spełniające wymagania dyrektywy Ecodesign znajdziesz tutaj https://kotlyleszka.pl/kotly-co.

Krok 2 – sprawdź drożność komina

Okresowe czyszczenie komina również jest obowiązkiem właściciela budynku. Czyszczenie przewodów kominowych najlepiej zlecić kominiarzowi i podobnie jak w przypadku przeglądu instalacji, lepiej nie zwlekać z tym do ostatniej chwili.

Krok 3 – zrób drobne porządki w kotłowni

Zanim sezon grzewczy rozpocznie się na dobre, warto poświęcić trochę czasu na uporządkowanie pomieszczenia, które po kilku miesiącach naszej nieobecności wymaga odrobiny uwagi. Zadbaj o swobodny dostęp do pieca, a także o to by w pobliżu znajdowały się wszystkie, potrzebne narzędzia. Sprawdź wentylację w kotłowni i stan wymiennika ciepła. Unoszące się w powietrzu kurz, mniejsze i większe zanieczyszczenia, owady, mogą się na nim osadzać, powodując cofanie się ciepła na zewnątrz. W efekcie proces grzewczy staje się mniej wydajny.

Krok 4 – zadbaj o zapas opału

Nie czekaj z zakupem opału do ostatniej chwili. Gdy chwyci pierwszy przymrozek, do składów opału ustawiać się będą długie kolejki. Nie masz gwarancji, że uda Ci się kupić tyle paliwa, ile potrzebujesz. W szczycie sezonu ceny będą też znacznie wyższe, a kupując jeszcze teraz możesz sporo zaoszczędzić. Masz też więcej czasu na wybór dobrej jakości paliwa – póki czas Cię nie nagli możesz spokojnie przejrzeć oferty od kilku sprzedawców, i wybrać tę najatrakcyjniejszą. Jeśli posiadasz w swoim domu piec na pellet, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Oferujemy wyłącznie najwyższej jakości pellet drzewny, o bardzo dobrych parametrach i dobrej cenie. Jest to pellet workowany, który bezpiecznie możesz przechowywać zarówno w kotłowni jak i na zewnętrz, bez obaw, że ulegnie zawilgotnieniu. Pellet workowany zajmie też znacznie mniej miejsca w kotłowni.

Krok 5 – weryfikacja ustawień kotła

Prawidłowo ustawione parametry kotła to gwarancja wydajnej pracy i efektywności całego procesu cieplnego. Dlatego przed rozpoczęciem nowego sezonu warto sprawdzić dotychczasowe ustawienia kotła i zweryfikować ich poprawność. Po uruchomieniu pieca obserwuj jego pracę przez jakiś czas by mieć pewność, że wszystko działa bez zarzutu.

lis  10

Obsługa techniczna: PPCEfekt

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl