KOSZYK JEST
PUSTY

Pellet drzewny, słonecznikowy czy trawiasty - który wybrać jako paliwo?

paź08
pellet drzewny

Opalane węglem stare kopciuchy powoli przechodzą do lamusa. W ich miejsce pojawiają się znacznie bardziej ekonomiczne i wydajne piece grzewcze do domów. Mieszkanie ogrzewane ekologicznym paliwem staje się bardziej neutralne klimatycznie. Dbamy tym samym o nasze zdrowie i stan środowiska naturalnego. Wśród najbardziej polecanych nowoczesnych pieców wymienia się te zasilane pelletem. Jak pokazuje praktyka, producenci oferują przynajmniej kilka typów pelletu. Który z nich jest najlepszy?

Pellet, którym ogrzejemy dom

Pellet to nic innego jak specjalnie sprasowany materiał opałowy, który jest przeznaczony do celów grzewczych. Produkt wytwarzany jest w wyniku tłoczenia różnorodnych skrawków drzewa, trawy lub biomasy (w zależności od rodzaju pelletu). Prasa, która działa pod bardzo wysokim ciśnieniem, spaja niewielkie cząstki surowca, tworząc zwalcowane odcinki. Mają one postać niewielkich fragmentów, długich na maksymalnie kilka centymetrów. Na rynku dostępne są różne rodzaje pelletu do ogrzewania mieszkań. Rosnącą popularnością cieszą się produkty wykonane ze słomy czy słonecznika. Nowością jest także ekologiczny pellet torfowy czy mniej popularny pellet trawiasty. Czy któreś z tych paliw jest bardziej opłacalne, niż dobrze znany pellet drzewny?

Czym się różnią poszczególne typy?

Produkty pelletowe są znacznie bardziej ekologiczne, niż dobrze znany ekogroszek. Nawet jeśli wykorzystamy mniej wydajne paliwo, np. stworzone z pestek słonecznika, to wciąż jesteśmy mniejszymi emiterami zanieczyszczeń do środowiska. Produkty wykonane ze słomy, torfu czy słonecznika cechują się jednak nieco niższą wydajnością, niż standardowy pellet drzewny. Surowce trawiaste są mniej kaloryczne, tworzą więcej popiołu, co zaś generuje konieczność częstszego czyszczenia pieca. Jeśli zależy nam na ekonomicznym podejściu i cenimy wydajność paliwa, z pewnością najlepszą opcją będzie pellet drzewny.

Który rodzaj pelletu jest najbardziej wydajny?

Najpopularniejszym rodzajem pelletu jest typ drzewny, który jest wykorzystywany w nowoczesnych kotłach grzewczych ogrzewających m.in. domy jednorodzinne. Pellet drzewny cechuje się niewielką wilgotnością, dzięki czemu może być efektywnie przerabiany na energie cieplną, bez ryzykowania awarią pieca. Jest to produkt uniwersalny, który może być stosowany zarówno w piecach z automatycznym podajnikiem, jak i tradycyjnych kominkach. Jest stosunkowo tani, ale nie jest aż tak wydajny, jak ekogroszek. Z pewnością stanowi bardziej ekologiczne wyjście, niż spalanie zwykłego węgla kamiennego czy brunatnego. Wymaga jednak częstszego zbierania popiołu z pieca, gdyż zwyczajnie potrzeba go więcej do wytworzenia ciepła, niż ekogroszku.

Cechy pelletu drzewnego

Produkt charakteryzuje się kalorycznością na poziomie 17000-19000 MJ/kg. Jest paliwem nieco mniej wydajnym, niż węglowy ekogroszek. Cechuje się za to bardziej ekologiczną eksploatacją. Pellet drzewny wymaga restrykcyjnych warunków składowania. Drzewo jest znacznie bardziej podatne na zawilgocenie, dlatego składowanie produktu na zewnątrz jest niewskazane. Jeśli dodatkowo pellet nie posiada zadaszenia, w znacznym stopniu ryzykujemy zamoczeniem produktu. Pellet wyeksponowany na wilgoć zmienia swoje właściwości i gorzej się spala. Kupując pellet drzewny warto nabyć ten, który posiada niewielką zawartość popiołu i siarki. Im wyższej klasy produkt wybierzemy, tym pellet będzie spalał się efektywniej, bez tworzenia nadmiaru popiołu.

Dlaczego pellet jest przyjazny środowisku?

Pellet, bez względu na to, o jakim rodzaju mówimy, jest produktem ekologicznym. Do jego wytworzenia wykorzystuje się - krótko mówiąc - odpady. Pellet drzewny tworzony jest ze skrawków drewna, kory, trocin i innych niewykorzystanych fragmentów drewna. Oznacza to, że do jego produkcji nie wykorzystuje się naturalnych surowców nieodnawialnych, a także nie prowadzi się wycinki lasów tylko po to, aby zrobić granulat. Pellet jest zatem produktem ubocznym, powstałym z trocin, skrawków i innych niepotrzebnych odpadków drzewnych.

paź  08

Obsługa techniczna: PPCEfekt

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl