KOSZYK JEST
PUSTY

Plusy i minusy ogrzewania domu ekogroszkiem

wrz06
Plusy i minusy ogrzewania domu ekogroszkiem

Wybór źródła ciepła to jedna z kluczowych inwestycji podczas budowy domu. Coraz więcej osób oczekuje, że system grzewczy będzie łatwy w obsłudze, wydajny i niedrogi. Istotne są również kwestie ekologii i wpływu ogrzewania na środowisko naturalne. Mimo, że na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań, część z nich, ze względu na wysokie koszty, jest poza zasięgiem większości konsumentów. Niesłabnącą popularnością cieszy się niezmiennie ekogroszek. Przyciąga nie tylko jego atrakcyjna cena, wysoka dostępność i łatwość użytkowania, ale również minimalny wpływ na środowisko naturalne. Sprawdźmy jakie wady i zalety ma ogrzewanie domu tym rodzajem opału.

Ekogroszek jest tani

Za tonę tego paliwa trzeba zapłacić od 400 do 1200 zł. Na ogrzanie nowego domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych trzeba zużyć około 2-3 tony ekogroszku. Łatwo policzyć, że sezon grzewczy nie zrujnuje domowego budżetu. Rzeczywiście ekogroszek to jedno z najtańszych źródeł ciepła, zarówno pod kątem eksploatacji jak i instalacji. Piec na ekogroszek 5 klasy można kupić już za 8-9 tys. zł.

Ekogroszek jest wydajny

Dobrej jakości ekogroszek, o wysokiej kaloryczności daje dużo ciepła, przy niewielkim zużyciu. Jeśli nie jest zbyt mokry (wilgotność ekogroszku nie powinna przekroczyć 10%) pali się wydajnie i efektywnie.

Palenie ekogroszkiem jest eko

Wielu osobom trudno uwierzyć, że paliwo wytworzone z węgla może mieć cokolwiek wspólnego z ekologią. Warto jednak wiedzieć, że ekogroszek i węgiel to nie są te same paliwa. Do produkcji ekogroszku wybierany jest wyłącznie najlepszej jakości surowiec, często importowany, o niskiej zawartości siarki, popiołu i wody. Następnie poddawany jest wieloetapowemu procesowi obróbki, którego celem jest jeszcze dokładniejsze oczyszczenie i nadanie groszkom właściwego rozmiaru. Dopiero w takiej formie trafia do odbiorcy. O tym czy ekogroszek jest eko decyduje więc głównie jego jakość na którą wpływa kilka kluczowych parametrów:

  • kaloryczność – czyli wartości opałowa, optymalnie jeśli mieści się w przedziale 24-26 MJ/kg,
  • zawartość siarki – nie powinna przekraczać 0,6%,
  • zawartość popiołu – max 10%, ale im mniej tym lepiej,
  • wilgotność – nie więcej niż 10%,
  • rozmiar – między 5 a 25 mm, co umożliwia spalanie ekogroszku w nowoczesnych piecach 5 klasy.

Ekogroszek jest łatwo dostępny

Tylko w Polsce mamy obecnie około 20 czynnych kopalń węgla kamiennego. Do tego chętnie importujemy ten surowiec, sprowadzając go ze Stanów Zjednoczonych, USA, Australii czy Kolumbii. Jednak największe dostawy docierają do nas z Rosji. Ekogroszek syberyjski ma bowiem świetne parametry, a do tego atrakcyjną cenę. Klienci decydujący się na palenie ekogroszkiem mogą go nabyć w lokalnych składach opału, których jest wiele w całej Polsce. Do tego coraz popularniejsze stają się internetowy sklepy z ekogroszkiem, gdzie można kupić opał szybko, tanio i wygodnie. To wszystko czyni ekogroszek łatwo dostępnym materiałem opałowym, który można zamówić bez wychodzenia z domu, przez okrągły rok.

Ekogroszek łatwo się przechowuje

Kiedyś popularne było kupowanie i składowanie węgla luzem. Ale nie jest to rozwiązanie ani czyste ani wygodne. Po pierwsze tak przechowywany węgiel zajmuje dużo miejsca. Nie każdy ma tak dużą kotłownię, by pomieścić zapas opału na cały sezon grzewczy. Często kończyło się to składowaniem opału na dworze, co niestety może wpłynąć na jego parametry. Podczas przechowywania ekogroszku pod chmurką może on tracić nawet 20-30% swojej kaloryczności. Idealnym rozwiązaniem okazał się zakup ekogroszku w workach. Nie tylko zajmuje on znacznie mniej miejsca, ale może być składowany na zewnątrz, bez ryzyka na utracie wartości opałowej. Ekogroszek workowany to również czysta kotłownia. Podczas dozowania opału do podajnika pojawia się tylko niewielka ilość pyłu węglowego, która nie może równać się z zanieczyszczeniami generowanymi podczas nabierania opału składowanego luzem.

Czy ekogroszek ma jakieś wady?

To prawda, że na rynku jest wiele rozwiązań, które są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu czy bardziej ekologiczne. Jednak pompy ciepła, ogrzewanie gazowe czy elektryczne wciąż są poza możliwościami finansowymi wielu osób. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, łącznie z ceną, ekogroszek nie ma sobie równych na rynku. Do tego nowoczesne piece na ekogroszek 5 klasy są bardzo łatwe w obsłudze, wymagają jedynie minimalnego zaangażowania ze strony użytkownika, co sprawia, że palenie ekogroszkiem jest naprawdę komfortowe.

wrz  06

Obsługa techniczna: PPCEfekt

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl