KOSZYK JEST
PUSTY

Przechowywanie pelletu drzewnego – jak robić to dobrze

lip09
pellet drzewny, piec z podajnikiem

Pellet, jest obecnie po ekogroszku, jednym z najczęściej wybieranych paliw stałych. Jest nie tylko ekologiczny, łatwo dostępny, ale również bardzo atrakcyjny cenowo. Można nim palić czysto, bez uszczerbku dla środowiska i…kotłowni. By pellet zachował swoje parametry i zapewnił wydajne spalanie musi być odpowiednio przechowywany.

Wybór sposobu składowania opału uzależniony jest przede wszystkim od powierzchni jaką dysponujemy. Sprawdźcie jak poprawnie przechowywać pellet, zarówno w pomieszczeniu jak i na zewnątrz.

Wilgoć – największy wróg opału

Ze względu na swoją strukturę i granulację pellet jest w dużym stopniu narażony na zawilgocenie. Jest wrażliwy na kruszenie i pękanie, a między drobinki w łatwy sposób może dostać się wilgoć. Mokry pellet to przede wszystkim mniej efektywne spalanie. Energia, która normalnie wykorzystana by była do ogrzania pomieszczeń, zostaje zmarnowana na podgrzanie i odparowanie wody. Zamiast się palić, mokry pellet będzie gasł i nie zapewni oczekiwanych efektów cieplnych.

Ważne jest by kupując pellet zwrócić uwagę na poziom wilgotności. Nie powinien on przekraczać 10-12%. Powyżej tych wartości biomasa drzewna zaczyna się rozpadać. Jeśli tak jest prawdopodobnie wilgotność przekracza dopuszczalne normy lub pellet został sprasowany pod zbyt niskim ciśnieniem. W obu przypadkach lepiej unikać zakupu takiego opału.

By pellet zachował swoją optymalną wilgotność kluczowe jest jego właściwe przechowywanie. W zależności od możliwości może być składowany na zewnątrz lub w pomieszczeniu.

Jak zabezpieczyć pellet przed wilgocią – pellet workowany

Najlepszym sposobem by uniknąć wilgotnienia opału jest zakup pelletu workowanego. Worki, wykonane są ze specjalnej folii z systemem mikrowentylacji, który zapobiega wchłanianiu wilgoci z zewnątrz.

Kilkunastokilogramowe worki znacznie ułatwiają również przechowywanie pelletu, a także jego transport i rozładunek, bez generowania zbędnych zabrudzeń. Choć pellet jest czystym paliwem, w porównaniu np. do ekogroszku to podczas rozładunku mogą unosić się niewielkie ilości pyłu. By ich uniknąć warto wybierać pellet workowany.

Worki chronią także pellet przed zapłonem, co ma istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku jego przechowywania w zamkniętym pomieszczeniu.

Jak prawidłowo przechowywać pellet

Kupując opał na cały sezon grzewczy trzeba znaleźć właściwe miejsce na jego składowanie. Bez względu na to czy będzie to kotłownia, inne pomieszczenie, czy może pellet będzie składowany pod chmurką – warto odpowiednio przygotować to miejsce.

Przechowywanie pelletu w pomieszczeniu

Pomieszczenia, w których będzie składowany pellet powinny być naturalnie suche i dobrze wentylowane, bez ryzyka zalania np. w trakcie ulewnych deszczy. Pomieszczenie powinno również spełniać normy ochrony przeciwpożarowej. Najlepiej do przechowywania pelletu nadają się szopa, garaż, strych lub piwnica – pod warunkiem odpowiedniej wentylacji i składowania opału na specjalnym podwyższeniu.

Absolutnie nie wolno przechowywać pelletu luzem w kotłowni, ponieważ jest łatwopalny i zbyt bliska odległość od pieca grozi pożarem. Można składować go w specjalnym pojemniku, wykonanym z metalu lub tworzywa sztucznego, koniecznie z zamknięciem Takie rozwiązanie generuje jednak spore koszty, więc w ogólnym rozrachunku prostszym i tańszym rozwiązaniem będzie pellet workowany.

Przechowywanie pelletu na zewnątrz

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest przechowywanie pelletu w środku. Jednak nie każdy ma taką możliwość. Pellet luzem jest też często wybierany ze względu na niższą cenę. Jeśli jedyną opcją jest składowanie pelletu na zewnątrz bezapelacyjnie warto wybrać pellet workowany. Tylko odpowiednie opakowanie może zabezpieczyć opał przed dostawianiem się wilgoci do środka. Podłoże, na którym będzie składowany należy odpowiednio zabezpieczyć folią. Worki można układać na paletach, wzmocnionych dodatkowo tekturą. To zapewni solidną izolację od wilgoci.

Mając zapewnione odpowiednie warunki pellet może być przechowywany przez bardzo długi okres czasu. Nawet kupując opał z wyprzedzeniem, na długo przed sezonem można składować go aż do zakończenia sezonu grzewczego.

lip  09

Obsługa techniczna: PPCEfekt

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl