KOSZYK JEST
PUSTY

Pellet – niedrogie i ekologiczne paliwo

cze11
ekologiczne kotły co na pellet

Pellet to dziś jedno z najchętniej wybieranych paliw na świecie. W Polsce cieszy się popularnością zbliżoną do ekogroszku. W Europie, dzięki jego masowemu wykorzystaniu, udało się rozwiązać problem smogu Szwecji, Niemczech, Austrii czy we Włoszech. Ogrzewanie pelletem jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne.

Pellet – co to jest i jak powstaje

Pellet jest biopaliwem, produkowanym z masy drzewnej. Wytwarzany jest z „odpadków” pochodzących ze stolarni, tartaków czy zakładów przemysłu drzewnego. Są to różnego rodzaju ścinki, wiórki, zrębki, które nie mogłyby już zostać wykorzystane w inny sposób. Po ich wysuszeniu i dodatkowym zmieleniu zostają sprasowane pod wysokim ciśnieniem w specjalnej maszynie. W procesie produkcji pelletu nie stosuje się żadnych dodatkowych substancji, a rolę naturalnego spoiwa pełni wytwarzana przed drewno lignina. Dzięki temu jest to materiał czysty i ekologiczny. Do odbiorcy trafia w formie granulatu, o długości około 2-3 cm i średnicy 6-8 mm.

Czy pellet jest eko?

Wybierając źródło ciepła do domu coraz s więcej osób zwraca uwagę by paliwo nie było szkodliwe dla środowiska. Dlatego właśnie pellet cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Produkowany z poprodukcyjnych resztek, nie przyczynia się do wycinki drzew, a jedynie wykorzystuje to, co nie miałoby już innego zastosowania. Jest czysty i nie zawiera dodatkowych substancji, które mogłyby wpływać na zanieczyszczenie środowiska. Co prawda podczas spalania drewna wydziela się CO2, jednak jego ilość jest niewielka. Co istotne, odpowiada ona ilości dwutlenku węgla jaką drzewo wchłania przez okres swojego „życia”. Dlatego ogrzewając pellet bilans CO2 jest zerowy.

Spalanie biomasy drzewnej emituje też znacznie mniej benzopirenu czy związków siarki. Są to ilości znikome, w porównaniu np. ze spalaniem węgla czy ekogroszku. Pellet nie tylko czysto się pali, ale i ładnie pachnie. Woń palonego drewna budzi pozytywne skojarzenia z ogniskiem czy wędzarnią u dziadka i taki właśnie przyjemny aromat można wyczuć w sezonie grzewczym.

Nie tylko czyste powietrze, ale i czysta kotłownia

To równie istotna zaleta pelletu. Nie powoduje on zabrudzeń i zapyleń – jak to ma miejsce w przypadku opału na bazie węgla. Niewielkie ilości kurzu drzewnego, które unoszą się w trakcie rozładunku czy dozowania nie powodują też dyskomfortu i nie stanowią zagrożenia dla domowników.

Na plus działa również fakt, że po spaleniu tony pelletu pozostaje zaledwie około 5 kg odpadu, który można wykorzystać np. jako naturalny nawóz w ogrodzie. Dla porównania, ze spalenia tony węgla pozostanie aż 150 kg popiołu, który właściciel pieca musi zutylizować.

Pellet – paliwo na każdą kieszeń

Wiele osób uważa, że ekologiczne paliwo musi być drogie. Pellet jest idealnym przykładem na to, że wcale nie musi tak być. To przyjazne środowisku paliwo wypada bardzo atrakcyjne, zarówno pod kątem wydatków instalacyjnych jak i eksploatacyjnych.

Ceny pelletu za tonę zaczynają się już od 600-650 zł, sięgając nawet do 1000-1100 zł. Rozbieżności wynikają z różnych parametrów pelletu, które przekładają się na jego jakość. Im lepszy opał, tym wyższa cena, ale również wyższa efektywność spalania.

Dlatego kupując pellet warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów.

Co wziąć pod uwagę kupując pellet

Wartość opałowa – kaloryczność jest jednym z kluczowych parametrów, im wyższa tym więcej ciepła i mniejsze zużycie paliwa, optymalna kaloryczność pelletu wynosi 16-20 MJ/kg.

Zawartość popiołu – im mniej popiołu tym lepiej, oznacza to bowiem rzadsze czyszczenie pieca i mniej odpadu. Ilość popiołu w pellecie nie powinna przekraczać 1,5%.

Zawartość siarki – dobrej jakości pellet nie powinien mieć więcej siarki niż 0,01%. Niewielka ilość tego pierwiastka gwarantuje czyste i ekologiczne spalanie.

Zawartość wody – maksymalnie 10%, przy większej wilgotności ogrzewanie będzie mało efektywne, a zużycie pelletu dużo większe.

Kotły na pellet

Nowoczesne kotły na pellet to wydajne urządzenia grzewcze, które spełniają normy dyrektywy Ecodesign. Nie tylko gwarantują efektywne spalanie, ale również minimalną ingerencję ze strony człowieka. Większość funkcji jest zautomatyzowana, dzięki czemu kotły na pellet są praktycznie bezobsługowe.

Jeśli rozważacie Państwo wybór pelletu jako źródła ciepła w swoim domu zapraszamy gorąco do kontaktu. Pomożemy również w doborze odpowiedniego urządzenia grzewczego.

cze  11

Obsługa techniczna: PPCEfekt

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl