KOSZYK JEST
PUSTY

Piec na ekogroszek – kiedy wymienić go na nowy?

kwi01
kiedy wymienić piec na nowy? - zdjęcie przestawiające wnętrze domu

Średnia żywotność urządzeń grzewczych wynosi około 10 lat. W tym czasie piec może przepracować około 20 tysięcy godzin. Dlatego regularnych przeglądów warto dokonywać co roku, by na bieżąco sprawdzać stan kotła i reagować, a w razie konieczności – kupić nowy piec na ekogroszek.

Kiedy warto wymienić piec na nowy?

To prawda, że zakup nowego pieca to spory wydatek, którego większość osób wolałby uniknąć. Jednak warto wiedzieć, że tylko nowoczesne i sprawne urządzenie zapewni efektywne, ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie.

Piec nie spełnia norm

Zgodnie z normą PN-EN 303-5 2012 w Polsce obowiązują trzy klasy emisyjne kotłów. Najniższe  – 3 i 4 nie są obecnie dopuszczone do sprzedaży. Od 1 października 2018 roku obowiązuje całkowity zakaz ich sprzedaży, na terenie całego kraju. Zgodnie z europejską dyrektywą Ecodesign, jedynymi legalnymi urządzeniami grzewczymi są kotły klasy 5. Jeśli w swojej kotłowni masz piec starego typu, klasy 3,4 lub co gorsza – piec bezklasowy tzw. kopciuch – to najwyższy czas by go zmienić na nowy.

Piec emituje zbyt dużo zanieczyszczeń

Stare piece są znacznie bardziej szkodliwe dla środowiska, emitując nawet 10 razy więcej pyłu niż nowoczesne piece na ekogroszek. To tzw. mała emisja, czyli dym unoszący się z kominów gospodarstw domowych, w największym stopniu odpowiada za zanieczyszczenie powietrza i smog. Dlatego posiadanie nowoczesnego, ekologicznego pieca powinno leżeć w interesie każdego z nas.

Piec jest niebezpieczny

Wadliwe urządzenia grzewcze i ich nieprawidłowa praca są co roku powodem wielu interwencji straży pożarnej. Tych niebezpiecznych sytuacji można uniknąć, uważnie obserwując swój piec na ekogroszek. Oto kilka sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że dzieje się z nim coś niedobrego:

  • z kotła wycieka woda – to może być znak, że jego czas dobiegł końca. Wiele osób próbuje się ratować, stosując chemiczne wypełniacze. Ale tylko szybka interwencja i wymiana kotła pozwoli uniknąć sytuacji gdy wycieki będą tak duże, że uniemożliwią rozpalenie kotła.
  • z zasobnika wydostaje się dym – bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ wraz z dymem mogą wydobywać się szkodliwe dla zdrowia substancje. Przyczyn może być kilka – na początek warto sprawdzić czy podczas montażu piec został dobrze połączony z kominem. Jeśli tu jest wszystko ok, dymiący zasobnik może być sygnałem o zbyt słabym ciągu w kominie lub niedrożnym kanale spalinowym.
  • spadek temperatury i wyższe koszty ogrzewania – mogą świadczyć o zapowietrzeniu kotła. Temperatura nie jest wówczas rozprowadzana równomiernie, w pomieszczeniach najbardziej oddalonych od kotła może być zimno.
  • piec ma więcej niż 10 lat – po tym czasie piec na ekogroszek nie tylko pracuje z mniejszą efektywnością, ale jest bardziej narażony na uszkodzenia.

Serwisant sugeruje wymianę pieca na nowy

Dokonywane regularnie przeglądy mają na celu wychwycenie ewentualnych usterek i nieprawidłowości w działaniu kotła. Tylko systematyczne przeglądy pozwolą utrzymać piec w dobrej kondycji i zapewnią efektywną pracę. Jeśli jednak, po przeprowadzeniu rzetelnego audytu, serwisant sugeruje wymianę pieca na nowy – warto go posłuchać.

Zmieniła się termoizolacyjność budynku

Każdy budynek ma określoną izolacyjność cieplną, na którą wpływa między innymi technologia budowy i wykorzystane materiały. Inne zapotrzebowanie na ciepło ma nowoczesny, energooszczędny budynek, a inne nieocieplony dom z poprzedniej epoki. Warto wiedzieć, że izolacyjność zmieni się np. na skutek przeprowadzenia zaawansowanych prac remontowych. Wymiana okien, drzwi, dodatkowe docieplenie ścian czy dachu mogą sprawić, że dotychczasowa moc kotła będzie zbyt wysoka. Nie chodzi tylko o to, że ciepła będzie za dużo. Piec nie będzie pracował efektywnie, zużycie opału będzie zbyt duże w stosunku do zapotrzebowania, co przełoży się na większe koszty. Spalanie będzie niezupełne, przez co pojawi się więcej sadzy, która będzie obniżać efektywność ogrzewania.

Kiedy jest najlepszy czas na wymianę pieca na nowy?

Mimo, że latem niewiele osób zagląda do kotłowni, to właśnie sezon wiosenno-zimowy jest najlepszy na przegląd urządzeń grzewczych i ewentualną wymianę pieca na nowy. Jeśli okaże się, że piec wymaga wymiany – zostanie sporo czasu na wymianę systemu. Nie warto zostawiać przeglądu na ostatni moment. Przeciąganie sprawy niczego nie zmieni – jeśli piec wymaga wymiany i tak trzeba będzie to zrobić, a lepiej uporać się z tym zanim zaskoczą nas pierwsze mrozy.

kwi  01

Obsługa techniczna: PPCEfekt

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl