Jakie ogrzewanie do domu warto wybrać w 2023 roku?
Klasy kotłów na paliwo stałe
Rządowa dotacja dla posiadaczy pieców na pellet
Jak przygotować się do sezonu grzewczego w czasach kryzysu
Wysokie ceny węgla
Termostaty pokojowe – kontroluj temperaturę w swoim domu i zmniejsz rachunki za ogrzewanie
Nowy piec na ekogroszek – na co zwrócić uwagę przy zakupie
Bezpieczny sezon grzewczy – jak uchronić się przed zatruciem tlenkiem węgla
Mniejsze rachunki za ogrzewanie? To proste!
Przygotowanie kotłowni do sezonu grzewczego
Średnia żywotność urządzeń grzewczych wynosi około 10 lat. W tym czasie piec może przepracować około 20 tysięcy godzin. Dlatego regularnych przeglądów warto dokonywać co roku, by na bieżąco sprawdzać stan kotła i reagować, a w razie konieczności – kupić nowy piec na ekogroszek.
To prawda, że zakup nowego pieca to spory wydatek, którego większość osób wolałby uniknąć. Jednak warto wiedzieć, że tylko nowoczesne i sprawne urządzenie zapewni efektywne, ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie.
Zgodnie z normą PN-EN 303-5 2012 w Polsce obowiązują trzy klasy emisyjne kotłów. Najniższe – 3 i 4 nie są obecnie dopuszczone do sprzedaży. Od 1 października 2018 roku obowiązuje całkowity zakaz ich sprzedaży, na terenie całego kraju. Zgodnie z europejską dyrektywą Ecodesign, jedynymi legalnymi urządzeniami grzewczymi są kotły klasy 5. Jeśli w swojej kotłowni masz piec starego typu, klasy 3,4 lub co gorsza – piec bezklasowy tzw. kopciuch – to najwyższy czas by go zmienić na nowy.
Stare piece są znacznie bardziej szkodliwe dla środowiska, emitując nawet 10 razy więcej pyłu niż nowoczesne piece na ekogroszek. To tzw. mała emisja, czyli dym unoszący się z kominów gospodarstw domowych, w największym stopniu odpowiada za zanieczyszczenie powietrza i smog. Dlatego posiadanie nowoczesnego, ekologicznego pieca powinno leżeć w interesie każdego z nas.
Wadliwe urządzenia grzewcze i ich nieprawidłowa praca są co roku powodem wielu interwencji straży pożarnej. Tych niebezpiecznych sytuacji można uniknąć, uważnie obserwując swój piec na ekogroszek. Oto kilka sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że dzieje się z nim coś niedobrego:
Dokonywane regularnie przeglądy mają na celu wychwycenie ewentualnych usterek i nieprawidłowości w działaniu kotła. Tylko systematyczne przeglądy pozwolą utrzymać piec w dobrej kondycji i zapewnią efektywną pracę. Jeśli jednak, po przeprowadzeniu rzetelnego audytu, serwisant sugeruje wymianę pieca na nowy – warto go posłuchać.
Każdy budynek ma określoną izolacyjność cieplną, na którą wpływa między innymi technologia budowy i wykorzystane materiały. Inne zapotrzebowanie na ciepło ma nowoczesny, energooszczędny budynek, a inne nieocieplony dom z poprzedniej epoki. Warto wiedzieć, że izolacyjność zmieni się np. na skutek przeprowadzenia zaawansowanych prac remontowych. Wymiana okien, drzwi, dodatkowe docieplenie ścian czy dachu mogą sprawić, że dotychczasowa moc kotła będzie zbyt wysoka. Nie chodzi tylko o to, że ciepła będzie za dużo. Piec nie będzie pracował efektywnie, zużycie opału będzie zbyt duże w stosunku do zapotrzebowania, co przełoży się na większe koszty. Spalanie będzie niezupełne, przez co pojawi się więcej sadzy, która będzie obniżać efektywność ogrzewania.
Mimo, że latem niewiele osób zagląda do kotłowni, to właśnie sezon wiosenno-zimowy jest najlepszy na przegląd urządzeń grzewczych i ewentualną wymianę pieca na nowy. Jeśli okaże się, że piec wymaga wymiany – zostanie sporo czasu na wymianę systemu. Nie warto zostawiać przeglądu na ostatni moment. Przeciąganie sprawy niczego nie zmieni – jeśli piec wymaga wymiany i tak trzeba będzie to zrobić, a lepiej uporać się z tym zanim zaskoczą nas pierwsze mrozy.
Obsługa techniczna: PPCEfekt