Jakie ogrzewanie do domu warto wybrać w 2023 roku?
Klasy kotłów na paliwo stałe
Rządowa dotacja dla posiadaczy pieców na pellet
Jak przygotować się do sezonu grzewczego w czasach kryzysu
Wysokie ceny węgla
Termostaty pokojowe – kontroluj temperaturę w swoim domu i zmniejsz rachunki za ogrzewanie
Nowy piec na ekogroszek – na co zwrócić uwagę przy zakupie
Bezpieczny sezon grzewczy – jak uchronić się przed zatruciem tlenkiem węgla
Mniejsze rachunki za ogrzewanie? To proste!
Przygotowanie kotłowni do sezonu grzewczego
Opalane węglem stare kopciuchy powoli przechodzą do lamusa. W ich miejsce pojawiają się znacznie bardziej ekonomiczne i wydajne piece grzewcze do domów. Mieszkanie ogrzewane ekologicznym paliwem staje się bardziej neutralne klimatycznie. Dbamy tym samym o nasze zdrowie i stan środowiska naturalnego. Wśród najbardziej polecanych nowoczesnych pieców wymienia się te zasilane pelletem. Jak pokazuje praktyka, producenci oferują przynajmniej kilka typów pelletu. Który z nich jest najlepszy?
Wybór źródła ciepła to jedna z kluczowych inwestycji podczas budowy domu. Coraz więcej osób oczekuje, że system grzewczy będzie łatwy w obsłudze, wydajny i niedrogi. Istotne są również kwestie ekologii i wpływu ogrzewania na środowisko naturalne. Mimo, że na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań, część z nich, ze względu na wysokie koszty, jest poza zasięgiem większości konsumentów. Niesłabnącą popularnością cieszy się niezmiennie ekogroszek. Przyciąga nie tylko jego atrakcyjna cena, wysoka dostępność i łatwość użytkowania, ale również minimalny wpływ na środowisko naturalne. Sprawdźmy jakie wady i zalety ma ogrzewanie domu tym rodzajem opału.
Pellet, jest obecnie po ekogroszku, jednym z najczęściej wybieranych paliw stałych. Jest nie tylko ekologiczny, łatwo dostępny, ale również bardzo atrakcyjny cenowo. Można nim palić czysto, bez uszczerbku dla środowiska i…kotłowni. By pellet zachował swoje parametry i zapewnił wydajne spalanie musi być odpowiednio przechowywany.
Wybór sposobu składowania opału uzależniony jest przede wszystkim od powierzchni jaką dysponujemy. Sprawdźcie jak poprawnie przechowywać pellet, zarówno w pomieszczeniu jak i na zewnątrz.
Pellet to dziś jedno z najchętniej wybieranych paliw na świecie. W Polsce cieszy się popularnością zbliżoną do ekogroszku. W Europie, dzięki jego masowemu wykorzystaniu, udało się rozwiązać problem smogu Szwecji, Niemczech, Austrii czy we Włoszech. Ogrzewanie pelletem jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne.
Średnia żywotność urządzeń grzewczych wynosi około 10 lat. W tym czasie piec może przepracować około 20 tysięcy godzin. Dlatego regularnych przeglądów warto dokonywać co roku, by na bieżąco sprawdzać stan kotła i reagować, a w razie konieczności – kupić nowy piec na ekogroszek.
Ekologiczne kotły CO to w ostatnich czasach pojęcie bardzo modne. Pozostaje jednak pytanie, które kotły możemy uznać za ekologiczne. W tym celu musimy przyjąć jakieś kryteria, które urządzenie musi spełnić. Możemy przyjąć dwa podejścia w tej kwestii. Pierwsze z nich to uznanie za ekologiczny kocioł urządzenia spełniającego normy obowiązujące do 2020 roku klasyfikujące piece według pięciu klas. Wówczas za te najbardziej przyjazne środowisku możemy uznać kotły 5 klasy. Drugi wariant to uwzględnienie obowiązującej od 2020 roku normy EcoDesign, która jest zbliżona, ale nieco bardziej rozbudowana w porównaniu do norm obowiązujących wcześniej.
Zanieczyszczenie powietrza to jedno z największych wyzwań z jakim się obecnie zmagamy. Niestety Polska znajduje się w niechlubnej czołówce państw europejskich o najgorszej jakości powietrza (raport Air Quality in Europe 2020, przygotowany przez Europejską Agencję Środowiska).
Wybór systemu ogrzewania domu to jedna z pierwszych i podstawowych decyzji, jakie należy podjąć. Od niej zależy wygląd całej instalacji, czy chociażby rozmiar pomieszczenia kotłowni. Sprawdźmy, które paliwo z tych najpopularniejszych w ostatnich latach warto wybrać – pellet czy ekogroszek?
Produkowane i sprzedawane dziś kotły centralnego ogrzewania różnią się znacząco od powszechnie używanych kilka lat temu „kopciuchów”. Ten postęp technologiczny zawdzięczamy w zdecydowanej mierze zaostrzonym normom, jakie obecnie muszą spełniać piece. Przełomowe w tej kwestii okazało się obowiązujące od października 2017 roku Rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju w sprawie wymagań energetyczno – emisyjnych dla kotłów.
Czym ogrzewać nasze domy imieszkania? Czy można ogrzewać je tanio i dobrze, bez dużych nakładów kosztów? Czy użytkując piec, kocioł z podajnikiem 5 klasy, można być ekologicznym? Odpowiedź brzmi: tak. Na chwilę obecną, najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie pieca z podajnikiem na ekogroszek.
Obsługa techniczna: PPCEfekt